gtksourceview - en to da translation catalogue (286 entries)

en: '#if 0' Comment
da: "#if 0"-kommentar

en: ANSI Datatypes
da: ANSI-datatyper

en: ANSI Reserved Words
da: ANSI-reserverede ord

en: Added line
da: Tilføjet linje

en: Aggregate Functions
da: Aggregeringsfunktioner

en: Analytic Functions
da: Analytiske funktioner

en: Array Operators
da: Tabeloperatorer

en: Assignment Operator
da: Tildelingsoperator

en: At Rules
da: At-regler

en: Attribute
da: Egenskab

en: Attribute Definitions
da: Attributdefinitioner

en: Attribute Value Delimiters
da: Afgrænsninger for attributværdier

en: Auto Indentation
da: Automatisk indrykning

en: Backtick String
da: Omvendt apostrof-streng

en: Base-N Integer
da: Heltal med grundtal N

en: Bash Line Comment
da: Bash-linjekommentar

en: Binary Number
da: Binært tal

en: Block Comment
da: Blokkommentar

en: Block Comment 1
da: Blokkommentar 1

en: Block Comment 2
da: Blokkommentar 2

en: Boolean Bitwise Operators
da: Bitvis-sandhedsoperatorer

en: Boolean Value
da: Boolesk værdi

en: Built-in Command
da: Indbygget kommando

en: Builtin Functions
da: Indbyggede funktioner

en: Builtin Types
da: Indbyggede typer

en: Builtin Values
da: Indbyggede værdier

en: Builtins
da: Indbyggede

en: C Block Comment
da: C-blokkommentar

en: C++ Line Comment
da: C++-linjekommentar

en: Case Insensitive Keyword
da: Versalufølsomt nøgleord

en: Case Sensitive Keyword
da: Versalfølsomt nøgleord

en: Changed line
da: Ændret linje

en: Character
da: Tegn

en: Character Constant
da: Tegnkonstant

en: Character Functions Returning Character Values
da: Tegnfunktioner der returnerer tegnværdier

en: Character Functions Returning Number Values
da: Tegnfunktioner der returnerer talværdier

en: Characters
da: Tegn

en: Check Brackets
da: Match klammer

en: Class Variables
da: Klassevariabler

en: Closing Bracket
da: Afsluttende klamme

en: Collection Functions
da: Samlingsfunktioner

en: Color to use for drawing the margin overlay
da: Den farve der skal anvendes til margenoverlejringen

en: Color to use for the right margin line
da: Den farve der skal anvendes til den højre margenlinje

en: Command
da: Kommando

en: Comment
da: Kommentar

en: Comment Environment
da: Kommentarmiljø

en: Common Command
da: Almindelig kommando

en: Common Macro
da: Fælles makro

en: Conditions
da: Betingelser

en: Configuration
da: Konfiguration

en: Configuration options for the print job
da: Konfigurationsindstillinger for udskriftsjobbet

en: Constants
da: Konstanter

en: Constructors
da: Konstruktører

en: Conversion Functions
da: Konverteringsfunktioner

en: Core Keywords
da: Kerne-nøgleord

en: Core Types
da: Kernetyper

en: Data Mining Functions
da: Datamining-funktioner

en: Data Type
da: Datatype

en: Date
da: Dato

en: Datetime Functions
da: Dato/tid-funktioner

en: Decimal Number
da: Decimalt tal

en: Declarations
da: Erklæringer

en: Default
da: Standard

en: Definitions
da: Definitioner

en: Delimiter
da: Afgrænser

en: Diff file
da: Diff-fil

en: Directives
da: Direktiver

en: Double Quoted String
da: Gåseøjnestreng

en: Email
da: E-post-adresse

en: Encoding
da: Kodning

en: Encoding and Decoding Functions
da: Kodnings- og dekodningsfunktioner

en: Entity
da: Entitet

en: Environment and Identifier Functions
da: Miljø- og kaldenavnsfunktioner

en: Error Handling
da: Fejlhåndtering

en: Escape Character
da: Undvigetegn

en: Escaping character for syntax patterns
da: Undvigetegn til syntaxmønstre

en: Exec Parameter
da: Kørselsparameter

en: File
da: Fil

en: File Attributes
da: Filattributter

en: First Open PHP Tag
da: Første PHP-åbningsmærke

en: Floating Point
da: Kommatal

en: Floating Point Number
da: Kommatal

en: Floating-Point Number
da: Kommatal

en: Flow Keywords
da: Gennemløbs-nøgleord

en: Font
da: Skrifttype

en: Font Description
da: Skrifttypebeskrivelse

en: Font description to use for the line numbers
da: Skrifttypebeskrivelse som skal anvendes til linjenumre

en: Font to use for headers and footers (e.g. "Monospace 10")
da: Skrifttype som skal anvendes til sidehoved og -fod (f.eks. "Monospace 10")

en: Font to use for the document text (e.g. "Monospace 10")
da: Skrifttype som skal anvendes til teksten i dokumentet (f.eks. "Monospace 10")

en: Formatting
da: Formatering

en: Function
da: Funktion

en: Function Call
da: Funktionskald

en: Functions
da: Funktioner

en: Functions and Function Modifiers
da: Funktioner og funktionsændrere

en: Future Reserved Words
da: Fremtidige reserverede ord

en: Gates
da: Porte

en: General Comparison Functions
da: Generelle sammenligningsfunktioner

en: General Format
da: Generelt format

en: Generated Content
da: Genereret indhold

en: Global Functions
da: Globale funktioner

en: Global Properties
da: Globale egenskaber

en: Global Variables
da: Globale variabler

en: GnomeFont name to use for the document text (deprecated)
da: Gnome-skrifttypenavn som skal anvendes til teksten i dokument (afskrevet)

en: GnomeFont name to use for the header and footer (deprecated)
da: Gnome-skrifttypenavn som skal anvendes til sidehoved og -fod (afskrevet)

en: GnomeFont name to use for the line numbers (deprecated)
da: Gnome-skrifttypenavn som skal anvendes til linjenumrene (afskrevet)

en: Group
da: Gruppe

en: GtkSourceBuffer object to print
da: GtkSourceBuffer-objekt at skrive ud

en: HOME and END keys move to first/last non whitespace characters on line before going to the start/end of the line
da: Home-/End-tasterne går til det første/sidste ikke-blanke tegn på en linje før der gåes til starten/slutningen af linjen

en: HTML Block
da: HTML-blok

en: Header and Footer Font
da: Skrifttype for sidehoved og -fod

en: Header and Footer Font Description
da: Skrifttypebeskrivelse for sidehoved og -fod

en: Hex Number
da: Hexadecimalt tal

en: Hexadecimal Color
da: Hexadecimalfarve

en: Hexadecimal Number
da: Hexadecimalt tal

en: Hierarchical Function
da: Hierarkisk funktion

en: Highlight
da: Fremhævning

en: Highlight current line
da: Fremhæv aktuel linje

en: ID used to refer to the source tag
da: Id som benyttes til at referere til kildekodemærket

en: Importance Modifier
da: Vigtighedsændrer

en: Include
da: Inkludering

en: Include Directive
da: Inkluderingsdirektiv

en: Include/Pragma
da: Inkludering/pragma

en: Indexing
da: Indeksering

en: Input/Output
da: Inddata/uddata

en: Insert Spaces Instead of Tabs
da: Indsæt mellemrum i stedet for tabulatorer

en: Instance Variables
da: Instansvariabler

en: Integer
da: Heltal

en: Integer Literals
da: Heltalskonstanter

en: Integer Number
da: Heltal

en: Interval of printed line numbers (0 means no numbers)
da: Interval for udskrevne linjenumre (0 betyder ingen numre)

en: Keysymbol
da: Nøglesymbol

en: Keyword
da: Reserveret ord

en: Keywords
da: Reserverede ord

en: Keywords Defined by Macros
da: Nøgleord defineret af makroer

en: Known Property Values
da: Kendte egenskabsværdier

en: Language
da: Sprog

en: Language object to get highlighting patterns from
da: Sprogobjekt som fremhævningsmønstre skal hentes fra

en: Language specification directories
da: Sprogspecifikationsmapper

en: Large Object Functions
da: Stort objekt-funktioner

en: Line Comment
da: Linjekommentar

en: Line Comment 2
da: Linjekommentar 2

en: List of directories where the language specification files (.lang) are located
da: Liste af mapper hvor sprogspecifikationsfilerne (.lang) er placeret

en: Literals
da: Konstanter

en: Location
da: Placering

en: Loop, Flow, and Exceptions Keywords
da: Løkke-, gennemløbs- og undtagelses-nøgleord

en: Macro Parameters
da: Makroparametre

en: Macros
da: Makroer

en: Margin Line Alpha
da: Margenlinjens alfa

en: Margin Line Color
da: Margenlinjens farve

en: Margin Overlay Alpha
da: Margenoverlejringens alfa

en: Margin Overlay Color
da: Margenoverlejringens farve

en: Margin Overlay Toggle
da: Margenoverlejring

en: Margin position
da: Marginposition

en: Marker
da: Markør

en: Markup
da: Opmærkning

en: Markup (block)
da: Opmærkning (blok)

en: Markup (inline)
da: Opmærkning (integreret)

en: Math
da: Matematik

en: Math Operators
da: Matematiske operatorer

en: Math Value Properties
da: Egenskaber for matematiskværdi

en: Maximum Undo Levels
da: Fortrydelsesniveauer

en: Memory
da: Hukommelse

en: Method Call
da: Metodekald

en: Model Functions
da: Modelfunktioner

en: Modifiers
da: Ændringer

en: Module Handler
da: Modulstyring

en: Module Handlers
da: Modulhåndteringer

en: Multiline Comment
da: Flerlinjekommentar

en: Multiline Double Quoted String
da: Flerlinjes gåseøjnestreng

en: Multiline Single Quoted String
da: Flerlinjes apostrofstreng

en: Multiline String
da: Flerlinje-streng

en: Multiline String 2
da: Flerlinje-streng 2

en: NLS Character Functions
da: NLS-tegnfunktioner

en: NULL-Related Functions
da: NULL-relaterede funktioner

en: Non Standard Key
da: Ikke-standard-nøgle

en: Null
da: Nul

en: Number
da: Tal

en: Number Literals
da: Talkonstanter

en: Number of undo levels for the buffer
da: Antal fortrydelsesniveauer for bufferen

en: Numbers Font
da: Talskrifttype

en: Numeric
da: Tal

en: Numeric Functions
da: Talfunktioner

en: Object Functions
da: Objektfunktioner

en: Object Properties
da: Objektegenskaber

en: Object Reference Functions
da: Objektreferencefunktioner

en: Objects
da: Objekter

en: Octal Number
da: Oktalt tal

en: Old Style Comment
da: Gammeldags kommentar

en: Operators
da: Operatorer

en: Oracle Built-in Datatypes
da: Oracle-indbyggede datatyper

en: Oracle Reserved Words
da: Oracle-reserverede ord

en: Oracle-Supplied Types
da: Oracle-indbyggede typer

en: Others
da: Andre

en: Others 2
da: Andre 2

en: Others 3
da: Andre 3

en: POD
da: Dokumentation

en: Position of the right margin
da: Position for højre margin

en: Preprocessor
da: Præprocessor

en: Preprocessor Defines
da: Præprocessordefinitioner

en: Preprocessor Definition
da: Præprocessordefinition

en: Preprocessor Definitions
da: Præprocessordefinitioner

en: Preprocessor Keyword
da: Præprocessor-reserveret ord

en: Primitives
da: Primitiver

en: Print Footer
da: Udskriv sidefod

en: Print Header
da: Udskriv sidehoved

en: Print Line Numbers
da: Udskriv linjenumre

en: Property Names
da: Egenskabsnavne

en: Pseudo Variables
da: Pseudovariabler

en: Punctuator
da: Skilletegn

en: Punctuators
da: Skilletegn

en: Read/Write
da: Læs/skriv

en: Redirection
da: Omdirigering

en: RegExp Variables
da: RegExp-variabler

en: Removed line
da: Fjernet linje

en: Reserved Class
da: Reserveret klasse

en: Reserved Constant
da: Reserveret konstant

en: SQL Statements
da: SQL-sætninger

en: SQL*Plus At Sign
da: SQL*Plus-snabel a-tegn

en: SQL*Plus Commands
da: SQL*Plus-kommandoer

en: SQL*Plus Double At Sign
da: SQL*Plus-dobbelt snabel a-tegn

en: SQL*Plus Slash
da: SQL*Plus-skråstreg

en: SQL/DS and DB2 Datatypes
da: SQL/DS og DB2-datatyper

en: Scripts
da: Skripter

en: Sectional
da: Sektionelt

en: Sectioning
da: Sektionsopdeling

en: Selector Grammar
da: Vælgergrammatik

en: Selector Pseudo Classes
da: Vælgerpseudoklasser

en: Selector Pseudo Elements
da: Vælgerpseudoelementer

en: Self
da: Selv

en: Show Line Markers
da: Vis linjemærker

en: Show Line Numbers
da: Vis linjenumre

en: Show Right Margin
da: Vis højre margin

en: Single Quoted String
da: Apostrofstreng

en: Size Clause
da: Størrelsesklausul

en: Source Buffer
da: Kildekodebuffer

en: Sources
da: Kildekode

en: Special Targets
da: Specialmål

en: Special case
da: Specialtilfælde

en: Specials
da: Specialtegn

en: Standard Key
da: Standardnøgle

en: State
da: Tilstand

en: String
da: Streng

en: String 2
da: Streng 2

en: String2
da: Streng2

en: String3
da: Streng3

en: Symbols
da: Symboler

en: Tabs Width
da: Tabulatorlængde

en: Tag
da: Mærke

en: Tag ID
da: Mærke-id

en: Tag style
da: Mærkestil

en: Targets
da: Mål

en: Text Literals
da: Tekstkonstanter

en: The style associated with the source tag
da: Den stil som er associeret med kildekodemærket

en: Transparency of the margin line
da: Gennemsigtigheden af margenlinjen

en: Transparency of the margin overlay
da: Gennemsigtigheden af margenoverlejringen

en: True And False
da: Sand og falsk

en: True and False
da: Sand og falsk

en: Type or Constructor
da: Type eller konstruktør

en: Type, Class and Object Keywords
da: Type, klasse- og objekt-nøgleord

en: Types
da: Typer

en: Unicode Character Reference
da: Reference til unicodetegn

en: Unicode Escape Sequence
da: Unicode-undvigesekvens

en: Unicode Range
da: Unicodeinterval

en: Unlimited
da: Ubegrænset

en: Use smart home/end
da: Benyt smart Home/End

en: Variable1
da: Variable 1

en: Variable2
da: Variable 2

en: Variables
da: Variabler

en: Whether to check and highlight matching brackets
da: Om matchende klammer skal tjekkes og fremhæves

en: Whether to display line marker pixbufs
da: Om linjemærkebilleder skal vises

en: Whether to display line numbers
da: Om linjenumre skal vises

en: Whether to display the right margin
da: Om højre margin skal vises

en: Whether to draw the right margin overlay
da: Om højre marginoverlejring skal vises

en: Whether to enable auto indentation
da: Om automatisk indrykning skal aktiveres

en: Whether to highlight syntax in the buffer
da: Om syntaksen i bufferen skal fremhæves

en: Whether to highlight the current line
da: Om den aktuelle linje skal fremhæves

en: Whether to insert spaces instead of tabs
da: Om mellemrum skal indsættes i stedet for tabulatorer

en: Whether to print a footer in each page
da: Om der skal udskrives en sidefod på hver side

en: Whether to print a header in each page
da: Om der skal udskrives et sidehoved på hver side

en: Whether to print the document with highlighted syntax
da: Om dokumentet skal udskrives med fremhævet syntaks

en: Width in equivalent space characters of tabs
da: Længde i ækvivalente mellemrumstegn af tabulatorer

en: Word Operators
da: Ord-operatorer

en: Word wrapping mode
da: Ordombrydningstilstand

en: Wrap Mode
da: Ombrydningstilstand

en: XML Functions
da: XML-funktioner

en: gettext translation
da: gettext-oversættelse
