gtksourceview - en to fi translation catalogue (323 entries)

en: '#if 0' Comment
fi: "#if 0"-kommentti

en: ANSI Datatypes
fi: ANSI-tietotyyppi

en: ANSI Reserved Words
fi: ANSI-varattu sana

en: Added line
fi: Lisätty rivi

en: Aggregate Functions
fi: Koostefunktiot

en: Analytic Functions
fi: Analyyttiset funktiot

en: Array Operators
fi: Taulukko-operaattorit

en: Assignment Operator
fi: Sijoitusoperaattori

en: At Rules
fi: At-säännöt

en: Attribute
fi: Määre

en: Attribute Definitions
fi: Määreiden määrittelyt

en: Attribute Value Delimiters
fi: Määreiden arvojen erotinmerkit

en: Auto Indentation
fi: Automaattinen sisennys

en: Backtick String
fi: `-merkkijono

en: Base-N Integer
fi: N-kantaiset kokonaisluvut

en: Bash Line Comment
fi: Bash-rivikommentti

en: Binary Number
fi: Binääriluku

en: Block Comment
fi: Lohkokommentti

en: Block Comment 1
fi: Lohkokommentti 1

en: Block Comment 2
fi: Lohkokommentti 2

en: Boolean
fi: Totuusarvo

en: Boolean Bitwise Operators
fi: Boolen bittioperaattorit

en: Boolean Constant
fi: Totuusarvovakio

en: Boolean Value
fi: Totuusarvo

en: Built-in Command
fi: Varuskomento

en: Builtin Functions
fi: Varusfunktiot

en: Builtin Types
fi: Varustyypit

en: Builtin Values
fi: Varusarvot

en: Builtins
fi: Sisäänrakennetut

en: C Block Comment
fi: C-lohkokommentti

en: C++ Line Comment
fi: C++-rivikommentti

en: Case Insensitive Keyword
fi: Avainsana, kirjainkoko ei merkitse

en: Case Sensitive Keyword
fi: Avainsana, kirjainkoko merkitsee

en: Changed line
fi: Muutettu rivi

en: Char Literal
fi: Merkkiliteraali

en: Character
fi: Merkki

en: Character Constant
fi: Merkkivakio

en: Character Functions Returning Character Values
fi: Merkkifunktiot, jotka palauttavat merkkiarvoja

en: Character Functions Returning Number Values
fi: Merkkifunktiot, jotka palauttavat lukuarvoja

en: Characters
fi: Merkit

en: Check Brackets
fi: Tarkista sulkeet

en: Class Variables
fi: Luokkamuuttujat

en: Closing Bracket
fi: Sulkeva kulmasulje

en: Collection Functions
fi: Kokoelmafunktiot

en: Color to use for drawing the margin overlay
fi: Marginaalin piirtoon käytettävä väri

en: Color to use for the right margin line
fi: Oikealla olevan marginaaliviivan väri

en: Command
fi: Komento

en: Command Macro
fi: Komentomakro

en: Comment
fi: Kommentti

en: Comment Environment
fi: Kommentin ympäristö

en: Common Command
fi: Yleinen komento

en: Common Macro
fi: Yleinen makro

en: Compiler directive
fi: Kääntäjävihje

en: Conditional Define
fi: Ehdollinen määrittely

en: Conditional Macro
fi: Ehdollinen makro

en: Conditions
fi: Ehdot

en: Configuration
fi: Asetukset

en: Configuration options for the print job
fi: Tulostustyön asetukset

en: Constants
fi: Vakiot

en: Constructors
fi: Konstruktorit

en: Conversion Functions
fi: Muunnosfunktiot

en: Core Keywords
fi: Perusavainsanat

en: Core Types
fi: Perustyypit

en: Data Mining Functions
fi: Tiedonlouhintafunktiot

en: Data Type
fi: Tietotyyppi

en: Date
fi: Päiväys

en: Datetime Functions
fi: Päiväysfunktiot

en: Decimal
fi: Desimaali

en: Decimal Number
fi: Desimaaliluku

en: Declarations
fi: Määrittely

en: Default
fi: Oletus

en: Define
fi: Määrittely

en: Definitions
fi: Määrittelyt

en: Delimiter
fi: Erotin

en: Diff file
fi: Diff-tiedosto

en: Dimension
fi: Mitta

en: Directives
fi: Ohjeet

en: Directory Macro
fi: Hakemistomakro

en: Double Quoted String
fi: Merkkijono, kaksinkertaiset lainausmerkit

en: Email
fi: Sähköposti

en: Encoding
fi: Merkistö

en: Encoding and Decoding Functions
fi: Koodaus- ja dekoodausfunktiot

en: Entity
fi: Entiteetti

en: Environment and Identifier Functions
fi: Ympäristö- ja tunnistefunktiot

en: Error Handling
fi: Virheenkäsittely

en: Escape Character
fi: Suojausmerkki

en: Escaping character for syntax patterns
fi: Suojausmerkki syntaksihahmoissa

en: Exec Parameter
fi: Suoritusparametri

en: File
fi: Tiedosto

en: File Attributes
fi: Tiedostomääreet

en: First Open PHP Tag
fi: Ensimmäinen PHP-avaustagi

en: Floating Point
fi: Liukuluku

en: Floating Point Number
fi: Liukuluku

en: Floating-Point Number
fi: Liukuluku

en: Flow
fi: Ohjaus

en: Flow Conditional
fi: Ehdollinen virta

en: Flow Keywords
fi: Ohjausavainsanat

en: Font
fi: Kirjasinlaji

en: Font Description
fi: Kirjasimen kuvaus

en: Font description to use for the line numbers
fi: Rivinumeroiden kirjasinlajin kuvaus

en: Font to use for headers and footers (e.g. "Monospace 10")
fi: Ylä- ja alatunnuksissa käytettävä kirjasinlaji (esim. "Monospace 10")

en: Font to use for the document text (e.g. "Monospace 10")
fi: Asiakirjan tekstin kirjasinlaji (esim. "Monospace 10")

en: Format
fi: Muoto

en: Formatting
fi: Muotoilu

en: Formatting Elements
fi: Muotoiluelementit

en: Function
fi: Funktio

en: Function Call
fi: Funktiokutsu

en: Functions
fi: Funktiot

en: Functions and Function Modifiers
fi: Funktiot ja funktioiden määritteet

en: Future Reserved Words
fi: Tulevaan käyttöön varatut sanat

en: GUI Elements
fi: Käyttöliittymäelementit

en: Gates
fi: Portit

en: General Comparison Functions
fi: Yleiset vertailufunktiot

en: General Format
fi: Yleinen muoto

en: Generated Content
fi: Luotu sisältö

en: Global Functions
fi: Globaalit funktiot

en: Global Properties
fi: Globaalit ominaisuudet

en: Global Variables
fi: Globaalit muuttujat

en: GnomeFont name to use for the document text (deprecated)
fi: Asiakirjan tekstin kirjasinlajin GnomeFont-nimi (ei-suositeltu)

en: GnomeFont name to use for the header and footer (deprecated)
fi: Ylä- ja alatunnuksissa käytössä olevan kirjasinlajin GnomeFont-nimi (ei-suositeltu)

en: GnomeFont name to use for the line numbers (deprecated)
fi: Rivinumeroiden kirjasinlajin GnomeFont-nimi (ei-suositeltu)

en: Grave Literal
fi: Hipsuliteraali

en: Group
fi: Ryhmä

en: GtkSourceBuffer object to print
fi: Tulostettava GtkSourceBuffer-olio

en: HOME and END keys move to first/last non whitespace characters on line before going to the start/end of the line
fi: Home- ja End-painikkeet siirtävät kohdistimen rivin ensimmäisen tai viimeisen merkin kohdalle ennen koko rivin alkuun tai loppuun siirtämistä.

en: HTML Block
fi: HTML-lohko

en: Header
fi: Otsake

en: Header Elements
fi: Otsake-elementit

en: Header and Footer Font
fi: Ylä- ja alatunnuksen kirjasin

en: Header and Footer Font Description
fi: Ylä- ja alatunnuksen kirjasimen kuvaus

en: Hex Number
fi: Heksadesimaaliluku

en: Hexadecimal
fi: Heksadesimaali

en: Hexadecimal Color
fi: Heksadesimaalinen väri

en: Hexadecimal Number
fi: Heksadesimaaliluku

en: Hierarchical Function
fi: Hierarkiset funktiot

en: Highlight
fi: Korostus

en: Highlight current line
fi: Korosta nykyinen rivi

en: ID used to refer to the source tag
fi: ID, joka viittaa lappuun lähdekoodissa

en: Importance Modifier
fi: Tärkeysmäärite

en: Include
fi: Sisällytys

en: Include Directive
fi: Sisällytyskäsky

en: Include/Pragma
fi: Sisällytys tai pragma

en: Indent on tab
fi: Sisennä sarkaimella

en: Indexing
fi: Indeksointi

en: Input/Output
fi: Syöttö/Tulostus

en: Insert Spaces Instead of Tabs
fi: Lisää välilyöntejä sarkainten sijaan

en: Instance Variables
fi: Instanssin muuttujat

en: Integer
fi: Kokonaisluku

en: Integer Literals
fi: Kokonaislukuarvot

en: Integer Number
fi: Kokonaisluku

en: Interval of printed line numbers (0 means no numbers)
fi: Tulostuvien rivinumeroiden väli (0 tarkoittaa, että numeroita ei tulostu)

en: Intrinsics
fi: Varusrutiinit

en: Keysymbol
fi: Avainsymboli

en: Keyword
fi: Avainsana

en: Keywords
fi: Avainsanat

en: Keywords Defined by Macros
fi: Makrojen määrittelemät avainsanat

en: Known Property Values
fi: Tunnetut ominaisuuksien arvot

en: Label
fi: Otsake

en: Language
fi: Kieli

en: Language object to get highlighting patterns from
fi: Kieliolio, josta korostushahmot saadaan

en: Language specification directories
fi: Kielimääritelmien hakemisto

en: Large Object Functions
fi: Suurten olioiden funktiot

en: Line Comment
fi: Rivikommentti

en: Line Comment 2
fi: Rivikommentti 2

en: List of directories where the language specification files (.lang) are located
fi: Luettelo hakemistoista, joissa kielimäärittelytiedostot (.lang) ovat

en: Literals
fi: Literaalit

en: Location
fi: Sijainti

en: Loop, Flow, and Exceptions Keywords
fi: Silmukka-, ohjaus ja poikkeusavainsanat

en: Macro Parameters
fi: Makron parametrit

en: Macros
fi: Makrot

en: Margin Line Alpha
fi: Marginaaliviivan läpinäkyvyys

en: Margin Line Color
fi: Marginaaliviivan väri

en: Margin Overlay Alpha
fi: Marginaalin läpinäkyvyys

en: Margin Overlay Color
fi: Marginaalin väri

en: Margin Overlay Toggle
fi: Piirretäänkö marginaali

en: Margin position
fi: Reunuksen sijainti

en: Marker
fi: Merkintä

en: Markup
fi: Merkintä

en: Markup (block)
fi: Merkintä (lohko)

en: Markup (inline)
fi: Merkintä (välitön)

en: Math
fi: Matematiikka

en: Math Operators
fi: Matematiikkaoperaattorit

en: Math Value Properties
fi: Matematiikka-arvon ominaisuudet

en: Maximum Undo Levels
fi: Kumoamiskertojen suurin määrä

en: Memory
fi: Muisti

en: Method Call
fi: Metodikutsu

en: Model Functions
fi: Mallifunktiot

en: Modifiers
fi: Muunnokset

en: Module
fi: Moduuli

en: Module Handler
fi: Moduulien käsittelin

en: Module Handlers
fi: Moduulien käsittelimet

en: Multiline Comment
fi: Monirivinen kommentti

en: Multiline Double Quoted String
fi: Monirivinen merkkijono, kaksinkertaiset lainausmerkit

en: Multiline Single Quoted String
fi: Monirivinen merkkijono, yksinkertaiset lainausmerkit

en: Multiline String
fi: Monirivinen merkkijono

en: Multiline String 2
fi: Monirivinen merkkijono 2

en: NLS Character Functions
fi: NLS merkistöfunktiot

en: NULL-Related Functions
fi: Null-arvoihin liittyvät funktiot

en: Nested Comment
fi: Sisäkkäinen kommentti

en: Non Standard Key
fi: Epästandardi näppäin

en: Number
fi: Numero

en: Number Literals
fi: Lukuarvot

en: Number of undo levels for the buffer
fi: Kumoamiskertojen määrä puskurissa

en: Numbers Font
fi: Numeroiden kirjasinlaji

en: Numeric
fi: Numeerinen

en: Numeric Functions
fi: Lukufunktiot

en: Object Functions
fi: Oliofunktiot

en: Object Properties
fi: Olion ominaisuudet

en: Object Reference Functions
fi: Olioihin viittaavat funktiot

en: Objects
fi: Oliot

en: Octal Number
fi: Oktaaliluku

en: Old Style Comment
fi: Vanhan tyylinen kommentti

en: Operator
fi: Operaattori

en: Operators
fi: Operaattorit

en: Oracle Built-in Datatypes
fi: Oraclen sisäänrakennetut tietotyypit

en: Oracle Reserved Words
fi: Oraclen varatut sanat

en: Oracle-Supplied Types
fi: Oraclen toimittamat tietotyypit

en: Other Macro
fi: Muu makro

en: Others
fi: Muut

en: Others 2
fi: Muut 2

en: Others 3
fi: Muut 3

en: Position of the right margin
fi: Oikean reunuksen sijainti

en: Preprocessor
fi: Esikäsittejä

en: Preprocessor Defines
fi: Esikäsittelijän määrittelyt

en: Preprocessor Definition
fi: Esikäsittelijän määrittely

en: Preprocessor Definitions
fi: Esikäsittelijän määrittelyt

en: Preprocessor Keyword
fi: Esikäsittelijän avainsana

en: Primitive
fi: Primitiivi

en: Primitives
fi: Primitiivit

en: Print Footer
fi: Tulosta alatunnus

en: Print Header
fi: Tulosta ylätunnus

en: Print Line Numbers
fi: Tulosta rivinumerot

en: Property Names
fi: Ominaisuuksien nimet

en: Pseudo Variables
fi: Valemuuttujat

en: Punctuator
fi: Välimerkki

en: Punctuators
fi: Välimerkkioperaattori

en: RPM Variable
fi: RPM-muuttuja

en: RPM spec
fi: RPM-määrittely

en: Read/Write
fi: Luku/Kirjoitus

en: Redirection
fi: Uudelleenohjaus

en: RegExp Variables
fi: Säännöllinen lauseke -muuttujat

en: Removed line
fi: Poistettu rivi

en: Reserved Class
fi: Varattu luokka

en: Reserved Constant
fi: Varattu vakio

en: SQL Statements
fi: SQL-lausekkeet

en: SQL*Plus At Sign
fi: SQL*Plus-@-merkki

en: SQL*Plus Commands
fi: SQL*Plus-komennot

en: SQL*Plus Double At Sign
fi: SQL*Plus-kaksois-@-merkki

en: SQL*Plus Slash
fi: SQL*Plus-vinoviiva

en: SQL/DS and DB2 Datatypes
fi: SQL/DS- ja DB2-tietotyypit

en: Scripts
fi: Komentojonot

en: Section
fi: Osio

en: Sectional
fi: Alueellinen

en: Sectioning
fi: Lukujako

en: Selector Grammar
fi: Valitsimen säännöstö

en: Selector Pseudo Classes
fi: Valitsimen pseudoluokat

en: Selector Pseudo Elements
fi: Valitsimen pseudoelementit

en: Self
fi: Itse

en: Show Line Markers
fi: Näytä rivimerkit

en: Show Line Numbers
fi: Näytä rivinumerot

en: Show Right Margin
fi: Näytä oikea reunus

en: Single Quoted String
fi: Merkkijono, yksinkertaiset lainausmerkit

en: Size Clause
fi: Kokolauseke

en: Source Buffer
fi: Lähdekoodipuskuri

en: Sources
fi: Lähdekoodit

en: Spec Macro
fi: Määrittelymakro

en: Special Targets
fi: Erityiset kohteet

en: Special Tokens
fi: Erikoismerkit

en: Special case
fi: Erikoistapaus

en: Specials
fi: Erityiset

en: Standard Key
fi: Standardi näppäin

en: State
fi: Tila

en: String
fi: Merkkijono

en: String 2
fi: Merkkijono 2

en: String Literal
fi: Merkkijonoliteraali

en: String2
fi: Merkkijono 2

en: String3
fi: Merkkijono 3

en: Structural Elements
fi: Rakenne-elementit

en: Structural Elements 2
fi: Rakenne-elementit (2)

en: Symbols
fi: Symbolit

en: Tabs Width
fi: Sarkaimen leveys

en: Tag
fi: Lappu

en: Tag ID
fi: Lapun ID

en: Tag style
fi: Lapun tyyli

en: Targets
fi: Kohteet

en: Text Literals
fi: Tekstiarvo

en: The style associated with the source tag
fi: Tyyli, joka liittyy lappuun lähdekoodissa

en: Transparency of the margin line
fi: Marginaaliviivan läpinäkyvyys

en: Transparency of the margin overlay
fi: Marginaalin läpinäkyvyys

en: True And False
fi: Tosi ja epätosi

en: True and False
fi: Tosi ja epätosi

en: Type
fi: Tyyppi

en: Type or Constructor
fi: Tyyppi tai konstruktori

en: Type, Class and Object Keywords
fi: Tyyppi-, luokka- ja olioavainsanat

en: Types
fi: Tyypit

en: Unicode Character Reference
fi: Unicode-merkkiviittaus

en: Unicode Escape Sequence
fi: Unicode-ohjausmerkkijono

en: Unicode Range
fi: Unicode-alue

en: Unlimited
fi: Rajoittamaton

en: Use smart home/end
fi: "Älykkäät" home- ja end-painikkeet

en: Variable
fi: Muuttuja

en: Variable1
fi: Muuttuja1

en: Variable2
fi: Muuttuja2

en: Variables
fi: Muuttujat

en: Whether to check and highlight matching brackets
fi: Tarkastetaanko ja korostetaanko täsmäävät sulkeet

en: Whether to display line marker pixbufs
fi: Näkyvätkö rivimerkkeinä olevat kuvat

en: Whether to display line numbers
fi: Näkyvätkö rivinumerot

en: Whether to display the right margin
fi: Näkyykö oikea reunus

en: Whether to draw the right margin overlay
fi: Piirretäänkö oikealla oleva marginaali

en: Whether to enable auto indentation
fi: Onko automaattinen sisennys käytössä

en: Whether to highlight syntax in the buffer
fi: Korostuuko syntaksi puskurissa

en: Whether to highlight the current line
fi: Korostetaanko nykyinen rivi

en: Whether to indent the selected text when the tab key is pressed
fi: Sisennetäänkö valittu teksti painettaessa sarkainnäppäintä

en: Whether to insert spaces instead of tabs
fi: Lisätäänkö välilyöntejä sarkainten sijaan

en: Whether to print a footer in each page
fi: Tulostuuko alatunnus joka sivulle

en: Whether to print a header in each page
fi: Tulostuuko ylätunnus joka sivulle

en: Whether to print the document with highlighted syntax
fi: Tulostuuko asiakirja syntaksi korostettuna

en: Width in equivalent space characters of tabs
fi: Sarkaimen leveys välilyönteinä

en: Word Operators
fi: Sanaoperaattorit

en: Word wrapping mode
fi: Sanojen rivitystila

en: Wrap Mode
fi: Rivitystila

en: XML Functions
fi: XML-funktiot

en: gettext translation
fi: Gettext-käännös
