gtksourceview - en to nl translation catalogue (284 entries)

en: '#if 0' Comment
nl: '#if 0' commentaar

en: ANSI Datatypes
nl: ANSI gegevenstypes

en: ANSI Reserved Words
nl: ANSI gereserveerde woorden

en: Added line
nl: Regel toegevoegd

en: Aggregate Functions
nl: Samenvoegingsfuncties

en: Analytic Functions
nl: Analytische functies

en: Assignment Operator
nl: Assignment operator

en: At Rules
nl: At-regels

en: Attribute
nl: Attribuut

en: Attribute Definitions
nl: Attribuutdefinities

en: Attribute Value Delimiters
nl: Attribuutwaarde-beperkers

en: Auto Indentation
nl: Automatisch inspringen

en: Backtick String
nl: Tekenreeks binnen 'backticks'

en: Bash Line Comment
nl: Bash lijn-commentaar

en: Binary Number
nl: Binair getal

en: Block Comment
nl: Blok commentaar

en: Block Comment 1
nl: Blok commentaar 1

en: Block Comment 2
nl: Blok commentaar 2

en: Boolean
nl: Boolese waarde

en: Boolean Bitwise Operators
nl: Boolese bitsgewijze operators

en: Boolean Value
nl: Bolese waarde

en: Built-in Command
nl: Ingebouwde opdracht

en: Builtin Functions
nl: Ingebouwde functies

en: Builtin Types
nl: Ingebouwde typen

en: Builtin Values
nl: Ingebouwde waarden

en: Builtins
nl: Ingebouwde

en: C Block Comment
nl: C blok-commentaar

en: C++ Line Comment
nl: C++ lijn-commentaar

en: Case Insensitive Keyword
nl: Hoofletterongevoelig sleutelwoord

en: Case Sensitive Keyword
nl: Hoofdlettergevoelig sleutelwoord

en: Changed line
nl: Regel veranderd

en: Char Literal
nl: Letterlijk teken

en: Character
nl: Teken

en: Character Functions Returning Character Values
nl: tekenfuncties die tekenfuncties teruggeven

en: Character Functions Returning Number Values
nl: Tekenfuncties die numerieke waardes teruggeven

en: Characters
nl: Tekens

en: Check Brackets
nl: Haakjes controleren

en: Class Variables
nl: Klassevariabelen

en: Closing Bracket
nl: Afsluitend haakje

en: Collection Functions
nl: Verzamelingfuncties

en: Color to use for drawing the margin overlay
nl: De gebruikte kleur voor de marge

en: Color to use for the right margin line
nl: De gebruikte kleur voor de rechter margelijn

en: Command
nl: Opdracht

en: Comment
nl: Opmerking

en: Comment Environment
nl: Commentaaromgeving

en: Common Command
nl: Veelgebruikte opdracht

en: Common Macro
nl: Gemeenschappelijke macro

en: Conditions
nl: Condities

en: Configuration
nl: Configuratie

en: Configuration options for the print job
nl: Configuratie opties voor de afdrukopdracht

en: Constants
nl: Constanten

en: Conversion Functions
nl: Conversiefuncties

en: Core Keywords
nl: Kern-sleutelwoorden

en: Core Types
nl: Kern-types

en: Data Mining Functions
nl: Dataminingfuncties

en: Data Type
nl: Gegevenstype

en: Date
nl: Datum

en: Datetime Functions
nl: Datumtijdfuncties

en: Decimal
nl: Decimaal getal

en: Decimal Number
nl: Decimaal getal

en: Declarations
nl: Declaraties

en: Default
nl: Standaard

en: Definitions
nl: Definities

en: Delimiter
nl: Begrenzing

en: Diff file
nl: Diff-bestand

en: Dimension
nl: Dimensie

en: Directives
nl: Regelgevingen

en: Double Quoted String
nl: Tekenreeks binnen dubbele aanhalingstekens

en: Email
nl: E-mail

en: Encoding
nl: Codering

en: Encoding and Decoding Functions
nl: Codeer- en decodeerfuncties

en: Entity
nl: Entiteit

en: Environment and Identifier Functions
nl: Omgeving- en identificatiefuncties

en: Error Handling
nl: Foutverwerking

en: Escape Character
nl: Escape-teken

en: Escaping character for syntax patterns
nl: Escape-teken voor syntaxispatronen

en: Exec Parameter
nl: Exec parameter

en: File
nl: Bestand

en: File Attributes
nl: Bestandattributen

en: First Open PHP Tag
nl: Eerste open PHP-tag

en: Floating Point
nl: Floating point getal

en: Floating Point Number
nl: Floating-point getal

en: Floating-Point Number
nl: Floating-point getal

en: Flow
nl: Stroming

en: Flow Keywords
nl: Stroming sleutelwoorden

en: Font
nl: Lettertype

en: Font Description
nl: Lettertype beschrijving

en: Font description to use for the line numbers
nl: Lettertypenaam om voor de regelnummers te gebruiken

en: Font to use for headers and footers (e.g. "Monospace 10")
nl: Lettertype voor kop- en voetteksten (bijv. "Monospace 10")

en: Font to use for the document text (e.g. "Monospace 10")
nl: Lettertype voor documenttekst (bijv. "Monospace 10")

en: Format
nl: Opmaak

en: Formatting
nl: Opmaak

en: Function
nl: Functie

en: Function Call
nl: Functieaanroep

en: Functions
nl: Functies

en: Functions and Function Modifiers
nl: Functies en functie-aanpassers

en: Future Reserved Words
nl: Toekomstige gereserveerde woorden

en: Gates
nl: Poorten

en: General Comparison Functions
nl: Algemene vergelijkingsfuncties

en: General Format
nl: Algemene opmaak

en: Generated Content
nl: Gegenereerde inhoud

en: Global Functions
nl: Algemene functies

en: Global Properties
nl: Algemene eigenschappen

en: Global Variables
nl: Globale variabelen

en: GnomeFont name to use for the document text (deprecated)
nl: Lettertypenaam om voor de documenttekst te gebruiken (is komen te vervallen)

en: GnomeFont name to use for the header and footer (deprecated)
nl: Lettertypenaam om voor de kop- en voettekst te gebruiken (is komen te vervallen)

en: GnomeFont name to use for the line numbers (deprecated)
nl: Lettertypenaam om voor de regelnummers te gebruiken (is komen te vervallen)

en: Group
nl: Groep

en: GtkSourceBuffer object to print
nl: GtkSourceBuffer object om af te drukken

en: HOME and END keys move to first/last non whitespace characters on line before going to the start/end of the line
nl: De HOME en END toetsen eerst naar de eerste/laatste tekens van de regel verplaatsen, voordat ze naar het echte regelbegin/einde gaan

en: HTML Block
nl: HTML Blok

en: Header and Footer Font
nl: Kop- en voettekst lettertype

en: Header and Footer Font Description
nl: Kop- en voettekst lettertype beschrijving

en: Hex Number
nl: Hex getal

en: Hexadecimal
nl: Hexadecimaal

en: Hexadecimal Color
nl: Hexadecimale kleur

en: Hexadecimal Number
nl: Hexadecimaal getal

en: Hierarchical Function
nl: Hiërarchische functies

en: Highlight
nl: Oplichten

en: Highlight current line
nl: Huidige regel oplichten

en: ID used to refer to the source tag
nl: ID gebruikt voor verwijzing naar de bron-tag

en: Importance Modifier
nl: Importantie-aanpasser

en: Include
nl: Invoegen

en: Include Directive
nl: Directive bijvoegen

en: Include/Pragma
nl: Voegen/Pragma

en: Indent on tab
nl: Inspringen bij tab

en: Indexing
nl: Indexering

en: Input/Output
nl: Invoer/Uitvoer

en: Insert Spaces Instead of Tabs
nl: Spaties in plaats van tabs gebruiken

en: Instance Variables
nl: Instantievariabelen

en: Integer
nl: Getal

en: Integer Literals
nl: Gehele getallen

en: Integer Number
nl: Geheel getal

en: Interval of printed line numbers (0 means no numbers)
nl: Interval tussen aantal afgedrukte regelnummers (0 betekent geen nummers)

en: Intrinsics
nl: Intrinsieken

en: Keysymbol
nl: Sleutelsymbool

en: Keyword
nl: Sleutelwoord

en: Keywords
nl: Sleutelwoorden

en: Keywords Defined by Macros
nl: Sleutelwoorden gedefinieerd door macros

en: Known Property Values
nl: Bekende eigenschapwaarden

en: Language
nl: Taal

en: Language object to get highlighting patterns from
nl: Het taal object waar de oplichtpartronen vandaan komen

en: Language specification directories
nl: Taal specificatie mappen

en: Large Object Functions
nl: Grote objectenfuncties

en: Line Comment
nl: Commentaar

en: Line Comment 2
nl: Regel commentaar 2

en: List of directories where the language specification files (.lang) are located
nl: Een lijst van mappen waarin de taal specificatiebestanden (.lang) zich bevinden

en: Literals
nl: Literalen

en: Location
nl: Locatie

en: Loop, Flow, and Exceptions Keywords
nl: 'Loop', stroming en uitzondering sleutelwoorden

en: Macro Parameters
nl: Macroparameters

en: Margin Line Alpha
nl: Margelijn alpha

en: Margin Line Color
nl: Margelijnkleur

en: Margin Overlay Alpha
nl: Marge alpha

en: Margin Overlay Color
nl: Margekleur

en: Margin Overlay Toggle
nl: Marge aan/uit

en: Margin position
nl: Margepositie

en: Marker
nl: Markering

en: Markup
nl: Markering

en: Markup (block)
nl: Markering (blok)

en: Markup (inline)
nl: Markering (inline)

en: Math
nl: Wiskunde

en: Math Operators
nl: Wiskundige operators

en: Math Value Properties
nl: Eigenschappen wiskundige waarden

en: Maximum Undo Levels
nl: Maximaal aantal keren Ongedaan maken

en: Memory
nl: Geheugen

en: Method Call
nl: Methode aanroep

en: Model Functions
nl: Modelfuncties

en: Modifiers
nl: Controletoetsen

en: Module Handler
nl: Module-hantering

en: Module Handlers
nl: Module-hantering

en: Multiline Comment
nl: Meerregelig commentaar

en: Multiline Double Quoted String
nl: Tekenreeks over meerdere regels binnen dubbele aanhalingstekens

en: Multiline Single Quoted String
nl: Tekenreeks over meerdere regels binnen enkele aanhalingstekens

en: Multiline String
nl: Meerregelige tekenreeks

en: Multiline String 2
nl: Meerregelige tekenreeks 2

en: NLS Character Functions
nl: NLS-karakterfuncties

en: NULL-Related Functions
nl: NULL-verwante functies

en: Nested Comment
nl: Genest commentaar

en: Non Standard Key
nl: Non standaard sleutel

en: Number
nl: Getal

en: Number Literals
nl: Letterlijke nummers

en: Number of undo levels for the buffer
nl: Hoe vaak er in de buffer iets ongedaan kan worden gemaakt

en: Numbers Font
nl: Nummers lettertype

en: Numeric
nl: Numeriek

en: Numeric Functions
nl: Nummerfuncties

en: Object Functions
nl: Objectfuncties

en: Object Properties
nl: Objecteigenschappen

en: Object Reference Functions
nl: Object referentienummers

en: Objects
nl: Objecten

en: Octal Number
nl: Octaal getal

en: Old Style Comment
nl: Commentaar oude stijl

en: Oracle Built-in Datatypes
nl: Oracle built-in datatypen

en: Oracle Reserved Words
nl: Oracle gereserveerde woorden

en: Oracle-Supplied Types
nl: Oracle ingebouwde typen

en: Others
nl: Andere

en: Others 2
nl: Andere 2

en: Others 3
nl: Andere 3

en: Position of the right margin
nl: De positie van de rechter marge

en: Preprocessor Defines
nl: Preprocessor gedefinieerden

en: Preprocessor Definition
nl: Preprocessor definitie

en: Preprocessor Definitions
nl: Preprocessor definities

en: Preprocessor Keyword
nl: Preprocessor sleutelwoord

en: Primitive
nl: Primitieven

en: Primitives
nl: Primitieven

en: Print Footer
nl: Voettekst afdrukken

en: Print Header
nl: Koptekst afdrukken

en: Print Line Numbers
nl: Regelnummers afdrukken

en: Property Names
nl: Eigenschapnamen

en: Pseudo Variables
nl: Pseudovariabelen

en: Read/Write
nl: Lezen/Schrijven

en: Redirection
nl: Verwijzing

en: RegExp Variables
nl: RegExp variabelen

en: Removed line
nl: Regel verwijderd

en: Reserved Class
nl: Gereserveerde klasse

en: Reserved Constant
nl: Gereserveerde constante

en: SQL Statements
nl: SQL declaraties

en: SQL/DS and DB2 Datatypes
nl: SQL/DS en DB2 datatypen

en: Sectional
nl: Sectie

en: Sectioning
nl: Secties

en: Selector Grammar
nl: Selector grammatica

en: Selector Pseudo Classes
nl: Selector pseudoklassen

en: Selector Pseudo Elements
nl: Selector pseudo-elementen

en: Self
nl: Zelf

en: Show Line Markers
nl: Regelmarkeringen weergeven

en: Show Line Numbers
nl: Regelnummers weergeven

en: Show Right Margin
nl: Rechtermarge weergeven

en: Single Quoted String
nl: Tekenreeks binnen enkele aanhalingstekens

en: Size Clause
nl: 'Size Clause'

en: Source Buffer
nl: Bron buffer

en: Sources
nl: Bronnen

en: Special Targets
nl: Speciale doelen

en: Special Tokens
nl: Speciale woorden

en: Special case
nl: Uitzonderingsgeval

en: Specials
nl: Speciale tekens

en: Standard Key
nl: Standaard sleutel

en: State
nl: Toestand

en: String
nl: Tekenreeks

en: String 2
nl: Tekenreeks 2

en: String Literal
nl: Letterlijke tekst

en: String2
nl: Tekenreeks2

en: String3
nl: Tekenreeks3

en: Symbols
nl: Symbolen

en: Tabs Width
nl: Tabs breedte

en: Tag ID
nl: Tag-ID

en: Tag style
nl: Tag-stijl

en: Targets
nl: Doelen

en: Text Literals
nl: Tekst 'literals'

en: The style associated with the source tag
nl: De stijl geassocieerd met de bron-tag

en: Transparency of the margin line
nl: Doorzichtigheid van de margelijn

en: Transparency of the margin overlay
nl: Doorzichtigheid van de marge

en: True And False
nl: Waar en onwaar

en: True and False
nl: Waar en onwaar

en: Type or Constructor
nl: Type constructor

en: Type, Class and Object Keywords
nl: Type-, klasse- en objectsleutelwoorden

en: Types
nl: Typen

en: Unicode Character Reference
nl: Unicode tekentabel

en: Unicode Escape Sequence
nl: Unicode escape-sequentie

en: Unicode Range
nl: Unicode bereik

en: Unlimited
nl: Ongelimiteerd

en: Use smart home/end
nl: Slimme home/end gebruiken

en: Variable
nl: Variabele

en: Variable1
nl: Variabele1

en: Variable2
nl: Variabele2

en: Variables
nl: Variabelen

en: Whether to check and highlight matching brackets
nl: Of de haakjes moeten worden gecontroleerd en oplichten

en: Whether to display line marker pixbufs
nl: Of regelmarkering pixbufs worden weergegeven

en: Whether to display line numbers
nl: Of de regelnummers worden weergegeven

en: Whether to display the right margin
nl: Of de rechtermarge moet worden weergegeven

en: Whether to draw the right margin overlay
nl: Of de rechtermarge wordt weergegeven

en: Whether to enable auto indentation
nl: Of er automatisch moet worden ingesprongen

en: Whether to highlight syntax in the buffer
nl: Of syntaxis in de buffer moet oplichten

en: Whether to highlight the current line
nl: Of de huidige regel opgelicht moet worden

en: Whether to indent the selected text when the tab key is pressed
nl: Al dan niet de tekst laten inspringen als op tab ingedrukt wordt

en: Whether to insert spaces instead of tabs
nl: Of er spaties moeten worden gebruikt in plaats van tabs

en: Whether to print a footer in each page
nl: Of er een voettekst op iedere pagina moet worden afgedrukt

en: Whether to print a header in each page
nl: Of er een koptekst op iedere pagina moet worden afgedrukt

en: Whether to print the document with highlighted syntax
nl: Of het document met opgelichte syntaxis moet worden afgedrukt

en: Width in equivalent space characters of tabs
nl: Breedte van de tabs, uitgedrukt in aantal spaties

en: Word Operators
nl: Woordoperators

en: Word wrapping mode
nl: Tekst terugloop modus

en: Wrap Mode
nl: Terugloop modus

en: XML Functions
nl: XML-functies

en: gettext translation
nl: gettext-vertaling
