gtksourceview - en to ro translation catalogue (288 entries)

en: '#if 0' Comment
ro: Comentariu '#if 0'

en: ANSI Datatypes
ro: Tipuri de date ANSI

en: ANSI Reserved Words
ro: Cuvinte rezervate ANSI

en: Added line
ro: Linie adăugată

en: Aggregate Functions
ro: Funcţii agregat

en: Analytic Functions
ro: Funcţii analitice

en: Array Operators
ro: Operatori pe vectori

en: Assignment Operator
ro: Operator de alocare

en: At Rules
ro: Reguli at

en: Attribute
ro: Atribut

en: Attribute Definitions
ro: Definiţii de atribute

en: Attribute Value Delimiters
ro: Delimitatori ai valorilor atributelor

en: Auto Indentation
ro: Indentare automată

en: Backtick String
ro: Şir încadrat de ghilimele inverse

en: Base-N Integer
ro: Întreg în baza N

en: Bash Line Comment
ro: Comentariu linie bash

en: Binary Number
ro: Număr binar

en: Block Comment
ro: Comentariu bloc

en: Block Comment 1
ro: Bloc de comentariu 1

en: Block Comment 2
ro: Bloc de comentariu 2

en: Boolean Bitwise Operators
ro: Operatori booleeni pe biţi

en: Boolean Value
ro: Valoare booleană

en: Built-in Command
ro: Comenzi native

en: Builtin Functions
ro: Funcţii native

en: Builtin Types
ro: Tipuri native

en: Builtin Values
ro: Valori native

en: Builtins
ro: Native

en: C Block Comment
ro: Comentariu bloc C

en: C++ Line Comment
ro: Comentariu linie C++

en: Case Insensitive Keyword
ro: Cuvânt cheie cu majuscule nesemnificative

en: Case Sensitive Keyword
ro: Cuvânt cheie cu majuscule semnificative

en: Changed line
ro: Linie modificată

en: Character
ro: Caracter

en: Character Constant
ro: Constantă caracter

en: Character Functions Returning Character Values
ro: Funcţii pe caractere ce returnează valori caracter

en: Character Functions Returning Number Values
ro: Funcţii pe caractere ce returnează valori numerice

en: Characters
ro: Caractere

en: Check Brackets
ro: Verifică parantezele

en: Class Variables
ro: Variabile de clasă

en: Closing Bracket
ro: Paranteză închisă

en: Collection Functions
ro: Funcţii de colecţii

en: Color to use for drawing the margin overlay
ro: Culoarea de utilizat la desenarea măştii de margine

en: Color to use for the right margin line
ro: Culoare de utilizat pentru linia de margine dreaptă

en: Command
ro: Comandă

en: Comment
ro: Comentariu

en: Comment Environment
ro: Mediu comentarii

en: Common Command
ro: Comenzi uzuale

en: Common Macro
ro: Macro comun

en: Conditions
ro: Condiţii

en: Configuration
ro: Configurare

en: Configuration options for the print job
ro: Opţiuni de configurare pentru sarcina de tipărire

en: Constants
ro: Constante

en: Constructors
ro: Constructori

en: Conversion Functions
ro: Funcţii de conversie

en: Core Keywords
ro: Cuvinte cheie de bază

en: Core Types
ro: Tipuri de bază

en: Data Mining Functions
ro: Funcţii de data mining

en: Data Type
ro: Tip de date

en: Date
ro: Data

en: Datetime Functions
ro: Funcţii de dată şi timp

en: Decimal
ro: Zecimal

en: Decimal Number
ro: Număr zecimal

en: Declarations
ro: Declaraţii

en: Default
ro: Implicit

en: Definitions
ro: Definiţii

en: Delimiter
ro: Delimitator

en: Diff file
ro: Fişier diff

en: Dimension
ro: Dimensiune

en: Directives
ro: Directive

en: Double Quoted String
ro: Şir încadrat de ghilimele duble

en: Encoding
ro: Codare

en: Encoding and Decoding Functions
ro: Funcţii pentru codare şi decodare

en: Entity
ro: Entitate

en: Environment and Identifier Functions
ro: Funcţii de mediu şi identificatori

en: Error Handling
ro: Tratarea erorilor

en: Escape Character
ro: Caracter escape

en: Escaping character for syntax patterns
ro: Caracter escape pentru modelele de sintaxă

en: Exec Parameter
ro: Parametru execuţie

en: File
ro: Fişier

en: File Attributes
ro: Atribute fişier

en: First Open PHP Tag
ro: Primul marcaj deschis PHP

en: Floating Point
ro: Virgulă mobilă

en: Floating Point Number
ro: Număr în virgulă mobilă

en: Floating-Point Number
ro: Număr în virgulă mobilă

en: Flow
ro: Flux

en: Flow Keywords
ro: Cuvinte-cheie de flux

en: Font Description
ro: Descriere font

en: Font description to use for the line numbers
ro: Descriere font de folosit pentru numerotarea liniilor

en: Font to use for headers and footers (e.g. "Monospace 10")
ro: Font de folosit pentru antete şi subsoluri (ex: „Monospace 10”)

en: Font to use for the document text (e.g. "Monospace 10")
ro: Font de folosit pentru textul documentului (ex: "Monospace 10")

en: Formatting
ro: Formatare

en: Function
ro: Funcţie

en: Function Call
ro: Apel funcţie

en: Functions
ro: Funcţii

en: Functions and Function Modifiers
ro: Funcţii şi modificatori de funcţii

en: Future Reserved Words
ro: Cuvinte rezervate pe viitor

en: Gates
ro: Porţi

en: General Comparison Functions
ro: Funcţii de comparaţii generale

en: General Format
ro: Format general

en: Generated Content
ro: Conţinut generat

en: Global Functions
ro: Funcţii globale

en: Global Properties
ro: Proprietăţi globale

en: Global Variables
ro: Variabile globale

en: GnomeFont name to use for the document text (deprecated)
ro: Nume GnomeFont de folosit pentru textul documentului (depăşit)

en: GnomeFont name to use for the header and footer (deprecated)
ro: Nume GnomeFont de folosit pentru antet şi subsol (depăşit)

en: GnomeFont name to use for the line numbers (deprecated)
ro: Nume GnomeFont de folosit pentru numerotarea liniilor (depăşit)

en: Group
ro: Grup

en: GtkSourceBuffer object to print
ro: Obiect GtkSourceBuffer de tipărit

en: HOME and END keys move to first/last non whitespace characters on line before going to the start/end of the line
ro: Tastele HOME şi END mută cursorul la primele/ultimele caractere non-spaţii de pe linie înainte de a se poziţiona la începutul/sfârşitul liniei

en: HTML Block
ro: Bloc HTML

en: Header and Footer Font
ro: Font pentru antet şi subsol

en: Header and Footer Font Description
ro: Descriere font pentru antet şi subsol

en: Hex Number
ro: Număr hexazecimal

en: Hexadecimal
ro: Hexazecimal

en: Hexadecimal Color
ro: Culoare hexazecimală

en: Hexadecimal Number
ro: Număr hexazecimal

en: Hierarchical Function
ro: Funcţii ierarhice

en: Highlight
ro: Evidenţiază

en: Highlight current line
ro: Evidenţiază linia curentă

en: ID used to refer to the source tag
ro: Identificator folosit pentru referire la marcajul sursă

en: Importance Modifier
ro: Modificator de importanţă

en: Include Directive
ro: Directivă de incluziune

en: Include/Pragma
ro: Include/pragma

en: Indexing
ro: Indexare

en: Input/Output
ro: Intrare/Ieşire

en: Insert Spaces Instead of Tabs
ro: Inserează spaţii în loc de tab-uri

en: Instance Variables
ro: Variabile de instanţă

en: Integer
ro: Întreg

en: Integer Literals
ro: Literali întregi

en: Integer Number
ro: Număr întreg

en: Interval of printed line numbers (0 means no numbers)
ro: Interval de tipărire a numerotării liniilor (0 înseamnă fără numerotare)

en: Intrinsics
ro: Intrinseci

en: Keysymbol
ro: Simbol-cheie

en: Keyword
ro: Cuvânt cheie

en: Keywords
ro: Cuvinte cheie

en: Keywords Defined by Macros
ro: Cuvinte cheie definite de macrouri

en: Known Property Values
ro: Valori cunoscute ale proprietăţii

en: Language
ro: Limbaj

en: Language object to get highlighting patterns from
ro: Obiect limbaj de la care se preia modelele de evidenţiere

en: Language specification directories
ro: Directoare cu specificaţii de limbaj

en: Large Object Functions
ro: Funcţii de obiecte largi

en: Line Comment
ro: Linie comentariu

en: Line Comment 2
ro: Linie comentată 2

en: List of directories where the language specification files (.lang) are located
ro: Lista directoarelor unde se află fişierele cu specificaţii de limbaje (.lang)

en: Literals
ro: Literali

en: Location
ro: Locaţie

en: Loop, Flow, and Exceptions Keywords
ro: Cuvinte cheie pentru ciclu, flux şi excepţii

en: Macro Parameters
ro: Parametri macro

en: Macros
ro: Macrouri

en: Makefile
ro: Fişier make

en: Margin Line Alpha
ro: Transparenţă linie de margine

en: Margin Line Color
ro: Culoare linie de margine

en: Margin Overlay Alpha
ro: Transparenţă mască de margine

en: Margin Overlay Color
ro: Culoare mască de margine

en: Margin Overlay Toggle
ro: Comutator mască de margine

en: Margin position
ro: Poziţia marginii

en: Marker
ro: Marcaj

en: Markup
ro: Marcaj

en: Markup (block)
ro: Marcaj (bloc)

en: Markup (inline)
ro: Marcaj (inline)

en: Math
ro: Matematică

en: Math Operators
ro: Operatori matematici

en: Math Value Properties
ro: Proprietăţi ale valorilor matematice

en: Maximum Undo Levels
ro: Numărul maxim de nivele de anulare a modificărilor

en: Memory
ro: Memorie

en: Method Call
ro: Apel metodă

en: Model Functions
ro: Funcţii de model

en: Modifiers
ro: Modificatori

en: Module Handler
ro: Gestionar de modul

en: Module Handlers
ro: Gestionari de modul

en: Multiline Comment
ro: Comentariu multi-linie

en: Multiline Double Quoted String
ro: Şir multi-linie încadrat de ghilimele duble

en: Multiline Single Quoted String
ro: Şir multi-linie încadrat de ghilimele simple

en: Multiline String
ro: Şir pe mai multe linii

en: Multiline String 2
ro: Şir pe mai multe linii 2

en: NLS Character Functions
ro: Funcţii de caractere NLS

en: NULL-Related Functions
ro: Funcţii legate de NULL

en: Non Standard Key
ro: Tastă non standard

en: Number
ro: Număr

en: Number Literals
ro: Literali numerici

en: Number of undo levels for the buffer
ro: Numărul de nivele de anulare pentru editor

en: Numbers Font
ro: Font numere

en: Numeric Functions
ro: Funcţii numerice

en: Object Functions
ro: Funcţii ale obiectului

en: Object Properties
ro: Proprietăţi ale obiectului

en: Object Reference Functions
ro: Funcţii de referinţă la obiecte

en: Objects
ro: Obiecte

en: Octal Number
ro: Număr octal

en: Octave
ro: Octavă

en: Old Style Comment
ro: Comentariu în stil vechi

en: Operators
ro: Operatori

en: Oracle Built-in Datatypes
ro: Tipuri de date native Oracle

en: Oracle Reserved Words
ro: Cuvinte rezervate Oracle

en: Oracle-Supplied Types
ro: Tipuri furnizate de Oracle

en: Others
ro: Altele

en: Others 2
ro: Altele 2

en: Others 3
ro: Altele 3

en: Position of the right margin
ro: Poziţia marginii drepte

en: Preprocessor
ro: Preprocesor

en: Preprocessor Defines
ro: Definiţii de preprocesor

en: Preprocessor Definition
ro: Definiţii de preprocesor

en: Preprocessor Definitions
ro: Definiţii de preprocesor

en: Preprocessor Keyword
ro: Cuvinte cheie pentru preprocesor

en: Primitives
ro: Primitive

en: Print Footer
ro: Tipăreşte subsolul

en: Print Header
ro: Tipăreşte antetul

en: Print Line Numbers
ro: Numerotează liniile la tipărire

en: Property Names
ro: Nume proprietăţi

en: Pseudo Variables
ro: Pseudo variabile

en: Punctuators
ro: Punctuatori

en: Read/Write
ro: Citire/Scriere

en: Redirection
ro: Redirecţionare

en: RegExp Variables
ro: Variabile RegExp

en: Removed line
ro: Linie ştearsă

en: Reserved Class
ro: Clasă rezervată

en: Reserved Constant
ro: Constantă rezervată

en: SQL Statements
ro: Comenzi SQL

en: SQL*Plus At Sign
ro: Semn At SQL*Plus

en: SQL*Plus Commands
ro: Comenzi SQL*Plus

en: SQL*Plus Double At Sign
ro: Semn dublu At SQL*Plus

en: SQL*Plus Slash
ro: Slash SQL*Plus

en: SQL/DS and DB2 Datatypes
ro: Tipuri de date SQL/DS şi DB2

en: Scheme
ro: Schemă

en: Scripts
ro: Script-uri

en: Sectional
ro: Secţional

en: Sectioning
ro: Secţionare

en: Selector Grammar
ro: Gramatică selector

en: Selector Pseudo Classes
ro: Pseudo clase de selectori

en: Selector Pseudo Elements
ro: Pseudo elemente de selector

en: Show Line Markers
ro: Afişează marcajele de linii

en: Show Line Numbers
ro: Numerotează liniile

en: Show Right Margin
ro: Afişează marginea dreaptă

en: Single Quoted String
ro: Şir încadrat de ghilimele simple

en: Size Clause
ro: Clauză de mărime

en: Source Buffer
ro: Editor sursă

en: Sources
ro: Surse

en: Special Targets
ro: Destinaţii speciale

en: Special case
ro: Caz special

en: Specials
ro: Speciale

en: Standard Key
ro: Tastă standard

en: State
ro: Stare

en: String
ro: Şir

en: String 2
ro: Şir 2

en: String2
ro: Şir2

en: String3
ro: Şir3

en: Symbols
ro: Simboluri

en: Tabs Width
ro: Lăţimea tab-urilor

en: Tag
ro: Etichetă

en: Tag ID
ro: Identificator etichetă

en: Tag style
ro: Stil marcaje

en: Targets
ro: Destinaţii

en: Text Literals
ro: Literali text

en: The style associated with the source tag
ro: Stilul asociat tag-ului sursă

en: Transparency of the margin line
ro: Transparenţa liniei de margine

en: Transparency of the margin overlay
ro: Transparenţa măştii de margine

en: True And False
ro: Adevărat şi fals

en: True and False
ro: Adevărat şi fals

en: Type
ro: Tip

en: Type or Constructor
ro: Tip sau constructor

en: Type, Class and Object Keywords
ro: Cuvinte cheie de tipuri, clase şi obiecte

en: Types
ro: Tipuri

en: Unicode Character Reference
ro: Referinţă de caracter Unicode

en: Unicode Escape Sequence
ro: Secvenţă escape Unicode

en: Unicode Range
ro: Interval Unicode

en: Unlimited
ro: Nelimitat

en: Use smart home/end
ro: Foloseşte home/end inteligent

en: Variable
ro: Variabilă

en: Variable1
ro: Variabilă1

en: Variable2
ro: Variabilă2

en: Variables
ro: Variabile

en: Whether to check and highlight matching brackets
ro: Dacă se verifică şi evidenţiază parantezele corespondente

en: Whether to display line marker pixbufs
ro: Daca se afişează imaginile marcajelor de linie

en: Whether to display line numbers
ro: Dacă se va afişa numerotarea liniilor

en: Whether to display the right margin
ro: Dacă se afişează marginea dreaptă

en: Whether to draw the right margin overlay
ro: Dacă se afişează masca de margine dreaptă

en: Whether to enable auto indentation
ro: Dacă se activează indentarea automată

en: Whether to highlight syntax in the buffer
ro: Dacă se evidenţiază sintaxa din editor

en: Whether to highlight the current line
ro: Dacă se evidenţiază linia curentă

en: Whether to insert spaces instead of tabs
ro: Dacă se inserează spaţii in loc de tab-uri

en: Whether to print a footer in each page
ro: Dacă se va tipări un subsol în fiecare pagină

en: Whether to print a header in each page
ro: Dacă se va tipări un antet în fiecare pagină

en: Whether to print the document with highlighted syntax
ro: Dacă se va tipări documentul având sintaxa evidenţiată

en: Width in equivalent space characters of tabs
ro: Dimensiunea echivalentă în spaţii a tab-urilor

en: Word Operators
ro: Operatori pe cuvinte

en: Word wrapping mode
ro: Mod de despărţire a cuvintelor

en: Wrap Mode
ro: Mod de despărţire a cuvintelor

en: XML Functions
ro: Funcţii XML

en: gettext translation
ro: traducere gettext
