gtksourceview - en to sv translation catalogue (323 entries)

en: '#if 0' Comment
sv: "#if 0"-kommentar

en: ANSI Datatypes
sv: ANSI-datatyper

en: ANSI Reserved Words
sv: ANSI-reserverade ord

en: Added line
sv: Tillagd rad

en: Aggregate Functions
sv: Aggregatfunktioner

en: Analytic Functions
sv: Analytiska funktioner

en: Array Operators
sv: Vektoroperatorer

en: Assignment Operator
sv: Tilldelningsoperator

en: At Rules
sv: Snabelaregler

en: Attribute
sv: Attribut

en: Attribute Definitions
sv: Attributdefinitioner

en: Attribute Value Delimiters
sv: Attributvärdesavgränsare

en: Auto Indentation
sv: Automatiskt indrag

en: Backtick String
sv: Bakåtcitatssträng

en: Base-N Integer
sv: Heltal i bas N

en: Bash Line Comment
sv: Bash-radkommentar

en: Binary Number
sv: Binärtal

en: Block Comment
sv: Blockkommentar

en: Block Comment 1
sv: Blockkommentar 1

en: Block Comment 2
sv: Blockkommentar 2

en: Boolean
sv: Boolesk

en: Boolean Bitwise Operators
sv: Booleska bitvisa operatorer

en: Boolean Constant
sv: Boolesk konstant

en: Boolean Value
sv: Booleskt värde

en: Built-in Command
sv: Inbyggt kommando

en: Builtin Functions
sv: Inbyggda funktioner

en: Builtin Types
sv: Inbyggda typer

en: Builtin Values
sv: Inbyggda värden

en: Builtins
sv: Inbyggda

en: C Block Comment
sv: C-blockkommentar

en: C++ Line Comment
sv: C++-radkommentar

en: Case Insensitive Keyword
sv: Skiftlägesokänsligt nyckelord

en: Case Sensitive Keyword
sv: Skiftlägeskänsligt nyckelord

en: ChangeLog
sv: Ändringslogg

en: Changed line
sv: Ändrad rad

en: Char Literal
sv: Teckenliteral

en: Character
sv: Tecken

en: Character Constant
sv: Teckenkonstant

en: Character Functions Returning Character Values
sv: Teckenfunktioner som returnerar teckenvärden

en: Character Functions Returning Number Values
sv: Teckenfunktioner som returnerar talvärden

en: Characters
sv: Tecken

en: Check Brackets
sv: Kontrollera parenteser

en: Class Variables
sv: Klassvariabler

en: Closing Bracket
sv: Avslutande parentes

en: Collection Functions
sv: Samllingsfunktioner

en: Color to use for drawing the margin overlay
sv: Färg att använda för att rita den överliggande marginalen

en: Color to use for the right margin line
sv: Färg som ska användas på högermarginalraden

en: Command
sv: Kommando

en: Command Macro
sv: Kommandomakro

en: Comment
sv: Kommentar

en: Comment Environment
sv: Kommentarmiljö

en: Common Command
sv: Vanligt kommando

en: Common Macro
sv: Gemensamt makro

en: Compiler directive
sv: Kompilatordirektiv

en: Conditional Define
sv: Villkorlig definiering

en: Conditional Macro
sv: Villkorligt makro

en: Conditions
sv: Villkor

en: Configuration
sv: Konfiguration

en: Configuration options for the print job
sv: Konfigurationsalternativ för utskriftsjobbet

en: Constants
sv: Konstanter

en: Constructors
sv: Konstruktorer

en: Conversion Functions
sv: Konverteringsfunktioner

en: Core Keywords
sv: Kärnnyckelord

en: Core Types
sv: Kärntyper

en: Data Mining Functions
sv: Datautvinningsfunktioner

en: Data Type
sv: Datatyp

en: Date
sv: Datum

en: Datetime Functions
sv: Datum- och tidsfunktioner

en: Decimal Number
sv: Decimaltal

en: Declarations
sv: Deklarationer

en: Default
sv: Standard

en: Define
sv: Definiering

en: Definitions
sv: Definitioner

en: Delimiter
sv: Avgränsare

en: Diff file
sv: Diff-fil

en: Directives
sv: Direktiv

en: Directory Macro
sv: Katalogmakro

en: Double Quoted String
sv: Dubbelciterad sträng

en: Email
sv: E-post

en: Encoding
sv: Kodning

en: Encoding and Decoding Functions
sv: Kodnings- och avkodningsfunktioner

en: Entity
sv: Entitet

en: Environment and Identifier Functions
sv: Miljö- och identifierarfunktioner

en: Error Handling
sv: Felhantering

en: Escape Character
sv: Escapetecken

en: Escaping character for syntax patterns
sv: Escapetecken för syntaxmönster

en: Exec Parameter
sv: Exekveringsparameter

en: File
sv: Fil

en: File Attributes
sv: Filattribut

en: First Open PHP Tag
sv: Första öppna PHP-tagg

en: Floating Point
sv: Flyttal

en: Floating Point Number
sv: Flyttal

en: Floating-Point Number
sv: Flyttal

en: Flow
sv: Flöde

en: Flow Conditional
sv: Villkorligt flöde

en: Flow Keywords
sv: Flödesnyckelord

en: Font
sv: Typsnitt

en: Font Description
sv: Typsnittsbeskrivning

en: Font description to use for the line numbers
sv: Typsnittsbeskrivning att använda för radnumren

en: Font to use for headers and footers (e.g. "Monospace 10")
sv: Typsnitt att använda för sidhuvud och sidfötter (t.ex. "Monospace 10")

en: Font to use for the document text (e.g. "Monospace 10")
sv: Typsnitt att använda för dokumenttexten (t.ex. "Monospace 10")

en: Formatting
sv: Formatering

en: Formatting Elements
sv: Formateringselement

en: Function
sv: Funktion

en: Function Call
sv: Funktionsanrop

en: Functions
sv: Funktioner

en: Functions and Function Modifiers
sv: Funktioner och funktionsmodifierare

en: Future Reserved Words
sv: Framtida reserverade ord

en: GUI Elements
sv: Grafiska gränssnittselement

en: Gates
sv: Grindar

en: General Comparison Functions
sv: Allmänna jämförelsefunktioner

en: General Format
sv: Allmänt format

en: Generated Content
sv: Genererat innehåll

en: Global Functions
sv: Globala funktioner

en: Global Properties
sv: Globala egenskaper

en: Global Variables
sv: Globala variabler

en: GnomeFont name to use for the document text (deprecated)
sv: GnomeFont-namn att använda för dokumenttexten (föråldrat)

en: GnomeFont name to use for the header and footer (deprecated)
sv: GnomeFont-namn att använda för sidhuvudet och sidfoten (föråldrat)

en: GnomeFont name to use for the line numbers (deprecated)
sv: GnomeFont-namn att använda för radnummer (föråldrat)

en: Grave Literal
sv: Grave-literal

en: Group
sv: Grupp

en: GtkSourceBuffer object to print
sv: GtkSourceBuffer-objekt att skriva ut

en: HOME and END keys move to first/last non whitespace characters on line before going to the start/end of the line
sv: HOME- och END-tangenterna flyttar till första/sista tecknen på raden innan de går till början/slutet på raden

en: HTML Block
sv: HTML-block

en: Header
sv: Sidhuvud

en: Header Elements
sv: Sidhuvudselement

en: Header and Footer Font
sv: Typsnitt för sidhuvud och sidfot

en: Header and Footer Font Description
sv: Typsnittsbeskrivning för sidhuvud och sidfot

en: Hex Number
sv: Hexadecimalt tal

en: Hexadecimal
sv: Hexadecimalt

en: Hexadecimal Color
sv: Hexadecimal färg

en: Hexadecimal Number
sv: Hexadecimalt tal

en: Hierarchical Function
sv: Hierarkisk funktion

en: Highlight
sv: Färgmarkera

en: Highlight current line
sv: Färgmarkera aktuell rad

en: ID used to refer to the source tag
sv: ID som används för att referera till källtaggen

en: Importance Modifier
sv: Viktighetsmodifierare

en: Include
sv: Inkludering

en: Include Directive
sv: Inkluderingsdirektiv

en: Include/Pragma
sv: Inkludering/Pragma

en: Indent on tab
sv: Dra in med tabulator

en: Indexing
sv: Indexering

en: Input/Output
sv: Indata/Utdata

en: Insert Spaces Instead of Tabs
sv: Infoga blanksteg istället för tabulatortecken

en: Instance Variables
sv: Instansvariabler

en: Integer
sv: Heltal

en: Integer Literals
sv: Heltalsliteraler

en: Integer Number
sv: Heltal

en: Interval of printed line numbers (0 means no numbers)
sv: Intervall för utskrivna radnummer (0 betyder inga nummer)

en: Intrinsics
sv: Inbyggda

en: JavaScript
sv: Javascript

en: Keysymbol
sv: Nyckelsymbol

en: Keyword
sv: Nyckelord

en: Keywords
sv: Nyckelord

en: Keywords Defined by Macros
sv: Nyckelord som definieras av makron

en: Known Property Values
sv: Kända egenskapsvärden

en: Label
sv: Etikett

en: Language
sv: Språk

en: Language object to get highlighting patterns from
sv: Språkobjekt att hämta färgmarkeringsmönster från

en: Language specification directories
sv: Kataloger för språkspecifikationer

en: Large Object Functions
sv: Stora objektfunktioner

en: Line Comment
sv: Radkommentar

en: Line Comment 2
sv: Radkommentar 2

en: List of directories where the language specification files (.lang) are located
sv: Lista med kataloger där språkspecifikationsfiler (.lang) finns

en: Literals
sv: Literaler

en: Location
sv: Plats

en: Loop, Flow, and Exceptions Keywords
sv: Nyckelord för slingor, flöden och undantag

en: Macro Parameters
sv: Makroparametrar

en: Macros
sv: Makron

en: Makefile
sv: Makefil

en: Margin Line Alpha
sv: Alfa för marginalrad

en: Margin Line Color
sv: Färg på marginalrad

en: Margin Overlay Alpha
sv: Alfa för överliggande marginal

en: Margin Overlay Color
sv: Färg på överliggande marginal

en: Margin Overlay Toggle
sv: Växla överliggande marginal

en: Margin position
sv: Marginalposition

en: Marker
sv: Markör

en: Markup
sv: Märkning

en: Markup (block)
sv: Märkning (block)

en: Markup (inline)
sv: Märkning (löpande)

en: Math
sv: Matematik

en: Math Operators
sv: Matematikoperatorer

en: Math Value Properties
sv: Matematikvärdesegenskaper

en: Maximum Undo Levels
sv: Maximalt antal ångrandenivåer

en: Memory
sv: Minne

en: Method Call
sv: Metodanrop

en: Model Functions
sv: Modellfunktioner

en: Modifiers
sv: Modifierare

en: Module
sv: Modul

en: Module Handler
sv: Modulhanterare

en: Module Handlers
sv: Modulhanterare

en: Multiline Comment
sv: Flerradig kommentar

en: Multiline Double Quoted String
sv: Dubbelciterad flerradssträng

en: Multiline Single Quoted String
sv: Enkelciterad flerradssträng

en: Multiline String
sv: Flerradig sträng

en: Multiline String 2
sv: Flerradig sträng 2

en: NLS Character Functions
sv: NLS-teckenfunktioner

en: NULL-Related Functions
sv: NULL-relaterade funktioner

en: Nested Comment
sv: Nästlad kommentar

en: Non Standard Key
sv: Ej standardnyckel

en: Number
sv: Tal

en: Number Literals
sv: Talliteraler

en: Number of undo levels for the buffer
sv: Antal ångrandenivåer för bufferten

en: Numbers Font
sv: Taltypsnitt

en: Numeric
sv: Numeriskt

en: Numeric Functions
sv: Numeriska funktioner

en: Object Functions
sv: Objektfunktioner

en: Object Properties
sv: Objektegenskaper

en: Object Reference Functions
sv: Objektreferensfunktioner

en: Objective Caml
sv: Objektiv Caml

en: Objects
sv: Objekt

en: Octal Number
sv: Oktalt tal

en: Old Style Comment
sv: Kommentar i gammal stil

en: Operator
sv: Operatorer

en: Operators
sv: Operatorer

en: Oracle Built-in Datatypes
sv: Inbyggda Oracle-datatyper

en: Oracle Reserved Words
sv: Reserverade Oracle-ord

en: Oracle-Supplied Types
sv: Typer tillhandahållna av Oracle

en: Other Macro
sv: Annat makro

en: Others
sv: Andra

en: Others 2
sv: Andra 2

en: Others 3
sv: Andra 3

en: Position of the right margin
sv: Position för högermarginalen

en: Preprocessor Defines
sv: Preprocessor-definitioner

en: Preprocessor Definition
sv: Preprocessor-definition

en: Preprocessor Definitions
sv: Preprocessor-definitioner

en: Preprocessor Keyword
sv: Preprocessor-nyckelord

en: Primitive
sv: Primitiv

en: Primitives
sv: Primitiver

en: Print Footer
sv: Skriv ut sidfot

en: Print Header
sv: Skriv ut sidhuvud

en: Print Line Numbers
sv: Skriv ut radnummer

en: Property Names
sv: Egenskapsnamn

en: Pseudo Variables
sv: Pseudovariabler

en: Punctuator
sv: Skiljetecken

en: Punctuators
sv: Skiljetecken

en: RPM Variable
sv: RPM-variabel

en: Read/Write
sv: Läs/Skriv

en: Redirection
sv: Omdirigering

en: RegExp Variables
sv: Variabler i reguljära uttryck

en: Removed line
sv: Borttagen rad

en: Reserved Class
sv: Reserverad klass

en: Reserved Constant
sv: Reserverad konstant

en: SQL Statements
sv: SQL-satser

en: SQL*Plus At Sign
sv: SQL*Plus-snabelatecken

en: SQL*Plus Commands
sv: SQL*Plus-kommandon

en: SQL*Plus Double At Sign
sv: SQL*Plus-dubbelsnabelatecken

en: SQL*Plus Slash
sv: SQL*Plus-snedstreck

en: SQL/DS and DB2 Datatypes
sv: SQL/DS- och DB2-datatyper

en: Scripts
sv: Skript

en: Section
sv: Sektion

en: Sectional
sv: Sektionsrelaterat

en: Sectioning
sv: Sektionering

en: Selector Grammar
sv: Selektorgrammatik

en: Selector Pseudo Classes
sv: Selektorpseudoklasser

en: Selector Pseudo Elements
sv: Selektorpseudoelement

en: Self
sv: Själv

en: Show Line Markers
sv: Visa radmarkörer

en: Show Line Numbers
sv: Visa radnummer

en: Show Right Margin
sv: Visa högermarginal

en: Single Quoted String
sv: Enkelciterad sträng

en: Size Clause
sv: Storleksklausul

en: Source Buffer
sv: Källkodsbuffert

en: Sources
sv: Källkoder

en: Spec Macro
sv: Spec-makro

en: Special Targets
sv: Specialmål

en: Special Tokens
sv: Specialdirektiv

en: Special case
sv: Specialfall

en: Specials
sv: Specialtecken

en: Standard Key
sv: Standardnyckel

en: State
sv: Tillstånd

en: String
sv: Sträng

en: String 2
sv: Sträng 2

en: String Literal
sv: Textliteral

en: String2
sv: Sträng2

en: String3
sv: Sträng3

en: Structural Elements
sv: Struktuella element

en: Structural Elements 2
sv: Strukturella element 2

en: Switch
sv: Växling

en: Symbols
sv: Symboler

en: Tabs Width
sv: Tabulatorbredd

en: Tag
sv: Tagg

en: Tag ID
sv: Tagg-ID

en: Tag style
sv: Taggstil

en: Targets
sv: Mål

en: Text Literals
sv: Textliteraler

en: The style associated with the source tag
sv: Stilen som är associerad med källtaggen

en: Transparency of the margin line
sv: Transparens för marginalraden

en: Transparency of the margin overlay
sv: Transparens för överliggande marginal

en: True And False
sv: Sant och falskt

en: True and False
sv: Sant och falskt

en: Type
sv: Typ

en: Type or Constructor
sv: Typ eller konstruktor

en: Type, Class and Object Keywords
sv: Typ-, klass- och objektnyckelord

en: Types
sv: Typer

en: Unicode Character Reference
sv: Unicode-teckenreferens

en: Unicode Escape Sequence
sv: Unicode-escapesekvens

en: Unicode Range
sv: Unicode-intervall

en: Unlimited
sv: Obegränsat

en: Use smart home/end
sv: Använd intelligent home/end

en: Variable
sv: Variabel

en: Variable1
sv: Variabel1

en: Variable2
sv: Variabel2

en: Variables
sv: Variabler

en: Whether to check and highlight matching brackets
sv: Huruvida matchande parenteser ska kontrolleras och färgmarkeras

en: Whether to display line marker pixbufs
sv: Huruvida bilder för radmarkörer ska visas

en: Whether to display line numbers
sv: Huruvida radnummer ska visas

en: Whether to display the right margin
sv: Huruvida högermarginalen ska visas

en: Whether to draw the right margin overlay
sv: Huruvida den överliggande högermarginalen ska ritas upp

en: Whether to enable auto indentation
sv: Huruvida automatiskt indrag ska aktiveras

en: Whether to highlight syntax in the buffer
sv: Huruvida syntaxen ska färgmarkeras i bufferten

en: Whether to highlight the current line
sv: Huruvida den aktuella raden ska färgmarkeras

en: Whether to indent the selected text when the tab key is pressed
sv: Huruvida indragning av markerad text ska göras när tabulatorn trycks

en: Whether to insert spaces instead of tabs
sv: Huruvida blanksteg ska infogas istället för tabulatortecken

en: Whether to print a footer in each page
sv: Huruvida en sidfot ska skrivas ut på var sida

en: Whether to print a header in each page
sv: Huruvida ett sidhuvud ska skrivas ut på var sida

en: Whether to print the document with highlighted syntax
sv: Huruvida dokumentet ska skrivas ut med färgmarkerad syntax

en: Width in equivalent space characters of tabs
sv: Bredd i ekvivalenta blanksteg för tabulatorsteg

en: Word Operators
sv: Ordoperatorer

en: Word wrapping mode
sv: Ordbrytningsläge

en: Wrap Mode
sv: Radbrytningsläge

en: XML Functions
sv: XML-funktioner

en: gettext translation
sv: gettext-översättning
